Informacje dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy i organizacji transportu humanitarnego

Informacje dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy i organizacji transportu humanitarnego

Caritas Diecezji Ełckiej organizuje transport pomocy humanitarnej w związku z inwazją rosyjską na Ukrainie. Wiele parafii, placówek oświatowych i innych instytucji już włączyło się w to dzieło.   

 1.   Zebrane rzeczy z lokalnych punktów zbiórek proszę przekazywać do Caritas Diecezji Ełckiej (ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, 19-300 Ełk).

– w magazynie Caritas rzeczy są segregowane, znakowane i umieszczane na paletach w celu dalszego transportu na Ukrainę

– bardzo prosimy lokalne punkty o segregację produktów w miarę posiadanych możliwości i znakowanie kartonów/worków (w załączniku znajdują się napisy w języku polskim i ukraińskim)

– przy centrali Caritas powstał magazyn podręczny, w którym przygotowane są rzeczy do bieżącego wydawania rodzinom ukraińskim przebywającym na terenie diecezji ełckiej

2. Lista najważniejszych rzeczy potrzebnych do zabezpieczenia pomocy na terenie diecezji ełckiej i transportu na teren Ukrainy:

 • ŻYWNOŚĆ

mleko UHT, płatki zbożowe, żywność w słoikach (gołąbki, pulpety, fasolka po bretońsku, flaczki, itp.), konserwy mięsne, pasztety, ryby w puszkach, paprykarze, dżemy, olej, mąka, ryż, płatki, makaron, cukier, pieczywo chrupkie, herbata, słodycze

 • ŚRODKI HIGIENY I CZYSTOŚCI

płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, podpaski, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, płyn do mycia naczyń, mleczko do czyszczenia, itp.

 • PODSTAWOWE ŚRODKI MEDYCZNE

witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie (również dla dzieci), opatrunki, plastry, środki dezynfekcji i ochrony osobistej

 • ODZIEŻ

nowa bielizna damska, męska, dziecięca

 • NACZYNIA KUCHENNE JEDNORAZOWEGO UŻYTKU

talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, kubek

 • INNE PRODUKTY

Latarki, baterie, podkłady jednorazowe na łóżka, prześcieradła nieprzemakalne, koce, ręczniki, poduszki, kołdry, pościel

BARDZO PROSIMY NIE PRZEKAZYWAĆ ODZIEŻY UŻYWANEJ. NA DZIEŃ DZISIEJSZY ¾ PRZEKAZANYCH RZECZY STANOWI ODZIEŻ UŻYWANA. ABY NASZA POMOC BYŁA SKUTECZNA I DŁUGOFALOWA MUSIMY ZABEZPIECZYĆ RÓWNIEŻ INNE PRODUKTY WSKAZANE NA LIŚCIE.

 1. Rzeczy są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 19.00 oraz w sobotę 9.00 – 15.00.

 1. Istnieje możliwość wpłat środków finansowych na konto Caritas Diecezji Ełckiej z dopiskiem „Ukraina” – 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369 (PKO BP S.A. O/Ełk) oraz możliwość składania ofiar do puszek podczas zbiórki w parafiach.

 1. Caritas Diecezji Ełckiej oraz struktury parafialne przygotowały na terenie diecezji ełckiej miejsca noclegowe dla uchodźców. Uchodźcy są kwaterowani w 3 ośrodkach Caritas Diecezji Ełckiej oraz domach osób prywatnych. Ośrodki zostały zgłoszone do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Lista osób indywidualnych jest prowadzona jako baza Caritas Diecezji Ełckiej.

 1. Osoby, które chcą pomóc przy segregacji rzeczy prosimy o kontakt telefoniczny z P. Urszulą. Rzeczy segregujemy codziennie od 8.00 do 20.00.

Osoby do kontaktu:

P. Urszula (tel. 506 053 468) – przyjmowanie rzeczy z punktów lokalnych oraz segregacja

P. Paulina (tel. 87 441 70 00) – wydawanie paczek dla uchodźców z Ukrainy, zgłaszanie miejsc gotowych przyjąć uchodźców (adresy prywatne)

S. Tabita (87 441 70 35) – przyjmowanie rzeczy z punktów lokalnych oraz segregacja, zakwaterowanie rodzin ukraińskich na terenie Ełku

Podziel się ze znajomymi
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.