Namaszczenie Chorych

Namaszczenie Chorych to sakrament, w którym chory otrzymuje szczególne Boże łaski, ulgę w cierpieniu. Sakramentu tego nie udziela się osobom zmarłym, dlatego nikt nie powinien czekać z przyjęciem Namaszczenia Chorych do ostatnich chwil życia. Sakrament Namaszczenia chorych połączony jest najczęściej ze spowiedzią chorego i przystąpieniem do komunii Świętej.

 

Kto może przyjąć sakrament Namaszczenia Chorych?

  • Człowiek znajdujący się w ciężkiej chorobie lub zagrożeniu życia. Opiekujący się osobą chorą lub mieszkający z nią uznają, że choroba jest poważna a sytuacja może mieć śmiertelne skutki.

  • Osoby w wieku starczym. Wiek ten to okoliczności w których może dojść do nagłej śmierci i dlatego sam starczy wiek już jest argumentem do przyjęcia Namaszczenia Chorych.

  • Przed ciężkimi operacjami. Sam zabieg operacyjny może być zagrożeniem życia dla pacjenta dlatego przed zabiegiem także można przystąpić do Namaszczenia Chorych.

  • Osoby chore, które straciły przytomność lub zdolność używania rozumu, należy im udzielić sakramentu, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że gdyby byli przytomni prosili by o to, gdyż są wierzący.

Warto wiedzieć, że sakrament ten można powtarzać, jeśli chory po przyjęciu namaszczenia wyzdrowiał i ponownie zachorował albo w czasie trwania tej samej choroby nastąpiło poważne pogorszenie.

 

Co należy przygotować?

  • W pokoju chorego powinien być przygotowany stół na stole biały obrus, krzyż i dwie świece.

  • Należy zapewnić możliwość godnego przystąpienia do komunii św. przez chorego, stół jest w tej sytuacji miejscem na rozłożenie korporału z Najświętszym Sakramentem.

  • Możliwość wyspowiadania się chorego, w czasie spowiedzi domownicy powinni opuścić pokój a po spowiedzi wrócić do wspólnej modlitwy.

  • W sytuacji przyjmowania Namaszczenia Chorych na stole powinien być przygotowany na talerzyku kawałek waty, by kapłan mógł w tę watę wytrzeć palce z oleju św. Po obrzędzie Namaszczenia Chorych watę należy bezzwłocznie spalić.

Jeżeli chory ze względu na swój stan zdrowia nie może przystąpić do komunii św. (np. jest nieprzytomny) należy o tym powiedzieć przy wezwaniu kapłana.

Komunii św. nie udziela się też osobom, które straciły jasność używania rozumu i świadomość sytuacji i np. nie rozróżniają czy przyjmują Najświętszy Sakrament czy lekarstwa.