Chrzest

Sakrament Chrztu dziecka powinien nastąpić w pierwszych tygodniach po urodzeniu.

Przed planowanym chrztem dziecka rodzice zgłaszają się co najmniej 3 tygodnie wcześniej i przedstawiają w kancelarii parafialnej następujące dokumenty:

• akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,
  • swoje dane (imię i nazwisko, rok urodzenia i adres zamieszkania),
  • dane rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, rok urodzenia i adres),
  • dostarczają również zaświadczenie księdza z parafii do której należą chrzestni, stwierdzające możliwość dostąpienia godności rodziców chrzestnych.

Według obowiązujących przepisów kościelnych rodzicami chrzestni mogą być osoby, które:

• odznaczają się wystarczającą dojrzałością do wypełniania obowiązków,
  • są religijne,
  • przyjęły Sakrament Bierzmowania,
  • przystępują do sakramentów,
  • a jeśli są małżonkami żyją w sakramentalnym związku małżeńskim
  • pobierają w swojej parafii specjalne zaświadczenie o tym, że mogą być rodzicami chrzestnymi.

Rodzice chrzestni zobowiązują się przystąpić do sakramentu spowiedzi i przyjęcia Komunii św. w czasie chrztu dziecka.

• Jeśli dziecko znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci należy je bezzwłocznie ochrzcić (np. w szpitalu), a po wyzdrowieniu rodzice przynoszą dziecko do świątyni parafialnej, aby przedstawić je Kościołowi w specjalnym obrzędzie liturgicznym.