Odsłonięcie Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w Orłowie

10 listopada nastąpi uroczyste odsłonięcie Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Orłowie na Mazurach.

Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Orłowie upamiętnia miejsce pochówku żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW, poległych w 1946 r. w bitwie z NKWD.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11-tej Mszą św. w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Orłowie pod przewodnictwem ordynariusza diecezji ełckiej ks. bp Jerzego  Mazura.  Po Mszy nastąpi przemarsz na pobliski cmentarz. Tam właśnie zostanie odsłonięty Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz zostanie odprawiona liturgia poświęcenia. W uroczystościach obok mieszkańców Warmii i Mazur  zapowiedziały swój udział liczne grupy rekonstrukcyjne. Uroczystości  odbędą się przy współudziale żołnierzy z 15. Brygady Zmechanizowanej WP z Kompanią Honorową na czele z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Na zakończenie uroczystości  po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowany film znanej reżyserki  Ewy  Szakalickiej  „Podwójnie Wyklęty”,  odkłamujący historię kpt. Romualda Rajsa  ps. „Bury”.

Budowa Panteonu możliwa była dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Gminy Wydminy.

W lutym 1946 r. na kwaterach we wsi Gajrowskie na skraju Puszczy Boreckiej przebywało ok. 140 żołnierzy z 3. Brygady Wileńskiej NZW pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa, ps. Bury. Zostali tam zaskoczeni przez obławę, w której uczestniczyło ok. 1,2 tys. funkcjonariuszy NKWD, UB i MO. Podczas walki zginęło kilkunastu partyzantów, ale dokładnych strat po obu stronach nigdy nie ustalono.

Program uroczystości:

11:00 – uroczysta Msza św. w kościele parafialnym w Orłowie

12:00 – występ słowno-muzyczny uczniów szkoły podstawowej w Gawlikach Wielkich

12:30 – przemarsz na cmentarz

13:00 – odsłonięcie i poświęcenie panteonu i złożenie kwiatów na grobach Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych